Don't miss the chance to have your firm recognized on a global stage! Enter the 12th Annual A+Awards
Special Mention Professional Winner Studio Winner Student Winner
Studio Winner
STOPRO Architects

 

Professional Winner
JPAG - Jean-Paul El Hachem

 

Special Mention
NAOYUKI KIKKAWA

 

Special Mention
The Filtration Non-profit Organization

 

Special Mention
Michel Abboud

 

Special Mention
Waechter Architecture

 

Special Mention
Wendy W Fok

 

Special Mention
Vincent Las Marias

 

Special Mention
Amir Hossein Noori

 

Special Mention
Schaller Architectural and Fine Arts

 

Studio Winner
Francisco Tirado - Cobe Architects

 

Student Winner
Karen Lee

 

Professional Winner
Philippe Sarfati

 

Special Mention
Shoayb Khattab

 

Special Mention
NING WANG

 

Special Mention
Kevin Scott

 

Special Mention
Kip Harris

 

Special Mention
Sunalika Sinha

 

Special Mention
Brad Feinknopf

 

Special Mention
Randhir Singh

 

Studio Winner
HGEsch Photography

 

Professional Winner
Sohaib Ilyas

 

Special Mention
Yumeng Zhu

 

Special Mention
Hanbury

 

Special Mention
Flood Studio

 

Special Mention
Spirit of Space

 

Special Mention
Jordan Powers Photography

 

Special Mention
Shelter: The Architecture Channel

 

Studio Winner
ELEMENT

 

Professional Winner
Ander Alencar

 

Special Mention
iddqd Studio

 

Special Mention
STARH

 

Special Mention
Lunas Visualization

 

Special Mention
BINYAN Studios

 

Special Mention
Leckie Studio Architecture + Design

 

Special Mention
Kilograph

 

Special Mention
VERO

 

Special Mention
Schaller Architectural and Fine Arts

 

Student Winner
Olivia O'Callaghan

 

Special Mention
Chuk Chi Wai Vincent

 

Special Mention
Cansu Pylkkänen

 

Special Mention
Marwan Ali

 

Special Mention
Eugene Tan

 

Special Mention
Ayse Elif Aydinli

 

Special Mention
Takatoku Nishi

 

Special Mention
Axel Olson

 

Special Mention
Sutanuka Jashu

 

Special Mention
Nicolas Verdejo

 

Studio Winner
VENUE ID PINKLAO-SALAYA "Shirakawa-go"

By LWD.Co.,Ltd

Student Winner
Fable or Failure

By Alexander Jeong and Brandon Hing

Professional Winner
Into the Void: Fragmented Time, Space, Memory, and Decay in Hiroshima

By Victoria Wong

Special Mention
Gardens in a Factory : The Education Agenda

By Tom Gardner

Special Mention
Mapping Land: Architectures of Resistance of Kampong Lorong Buangkok

By Eugene Tan

Special Mention
Supergraphic Chicago

By Amir Zarei - Rana Zarei

Special Mention
Unearthing Nostalgia

By Bruno Xavier & Michelle Ashley Ovanessians

Special Mention
The Stamper Battery

By William du Toit

Special Mention
Water Landscapes

By Andrea Zamora

Special Mention
Kaleidoscope in Motion

By Bless Yee

Studio Winner
The Iceberg

By CEBRA architecture

Student Winner
The Last Resort

By Nikhita Sivakumar

Professional Winner
Treehouses Without Trees

By Thomas Wells Schaller

Special Mention
New Layer. Exchange of structure: From block to sculpture

By Sergei Tchoban

Special Mention
The City of Enoch

By Young Guns Studio

Special Mention
Utopia

By Peter Wheatcroft / 10 Design

Special Mention
The Manchester Courtyards: a proposal for Ancoats

By Rory Chisholm

Special Mention
NA KOJA ABAD NO.27

By Hamid zeayaian

Special Mention
Redwood

By Gregory Klosowski / Pappageorge Haymes Partners

Special Mention
Klothos' Loom of Memories

By Ioana Alexandra Enache

Special Mention
Fable or Failure

By Alexander Jeong and Brandon Hing

Special Mention
(Your) My Bedroom

By Daniel Wing-Hou Ho

Studio Winner
Kazan Congregational Mosque

By Tsimailo Lyashenko and Partners

Student Winner
Rally Point

By Alexander Long

Professional Winner
Painterly

By BENJAMIN ENNEMOSER

Special Mention
No Opera-rethinking the black-box

By Pengcheng Yang

Special Mention
372 Pitt Street, Sydney

By Woods Bagot

Special Mention
Large-scale section model of 'The Tip of Nordø'

By Vilhelm Lauritzen Architects

Special Mention
Økern Sentrum Marketing model

By Modelart Presentation

Special Mention
Before the Bright Shadow - Section Model

By Axel Olson

Special Mention
The Well Toronto - Retail Marketing Model by Friction Fit Models

By Friction Fit Models

Special Mention
Final Alpha

By Seong Hyun Leem

Studio Winner
Off-Grid Guest House

By Anacapa Architecture / Aaron Leitz

Student Winner
Shrouded Heights - Boston's Financial District

By Mayar Ariss / Diego Morra

Professional Winner
Kites

By Mazterz

Special Mention
Shape of Sky

By qian huang

Special Mention
ANNA

By Caspar Schols

Special Mention
Bully Hill House • North Branch, New York • Studio MM

By Brad Feinknopf

Special Mention
Monsoon Rain at the Equatorial School of Architecture

By Ong Chan Hao

Special Mention
"Change of Perspective", DC Tower by Dominique Perrault, Wien

By Walter Vecchio

Special Mention
The Oculus Part II

By Brian Berkowitz

Special Mention
Corrupted Patterns

By Karim Nasser

Special Mention
OpernTurm

By Lars Gruber

Special Mention
Warrnambool Library and Learning Centre

By Kosloff Architecture

Special Mention
Monospinal

By Matthew Watson

Studio Winner
Front of House/Back of House

By John Muggenborg Architectural Photography

Student Winner
Liège-Guillemins

By Kai van Reenen

Professional Winner
Women Gather

By Bruce Engel

Special Mention
Mikimoto Ginza 2, Tokyo

By Stephanie Mills

Special Mention
The Unscalable Rampart of Time

By Jordan Powers Photography

Special Mention
Concho in Repose

By Kevin Scott

Special Mention
Meet Me at Stack 300

By RJ Guillermo

Special Mention
Historical Reminiscence

By Devanshi Khant

Special Mention
Stained Glass in St Gallus, Konstanz

By David Valinsky

Special Mention
Golden Hour

By Karen Lee

Studio Winner
Skygarden with mirror pond & media art

By Blue Oh & HDEC

Student Winner
Water Intake Tower on the Mississippi

By Jack London Freedman

Professional Winner
Youngmeyer Ranch Research Facility • Wichita State University • Elk County / Flint Hills Area, Kansas • Hutton

By Brad Feinknopf

Special Mention
Chestnut Hill Pump House

By Elisif Brandon

Special Mention
Javits Center Expansion, Location: New York NY, Architect: TVS, Consultant for Roof Pavilion and Garden: WXY, Consultant for Truck Marshaling Building: Moody Nolan

By Albert Vecerka

Special Mention
Backcountry Haven - Kees and Claire Hut

By Martin Knowles

Special Mention
The Path

By Katharina Klopfer

Special Mention
The Verrazzano Bridge enveloped in fog creates mystical sight.

By Marco Petrini

Special Mention
From another View Point

By Farshid Roozitalab

Studio Winner
19.432981, -99.154716

By Sordo Madaleno

Student Winner
Playful Growth

By Youyuan Lin

Professional Winner
Am Kupfergraben, Berlin (2018)

By Robert Herrmann

Special Mention
MPavilion 2021

By John Gollings

Special Mention
Buenos Aires, Argentina

By Babak Eslahjou

Special Mention
Urban Mountains

By Katharina Klopfer

Special Mention
NYC - Oculus

By Mark Elst Photography

Special Mention
Layers in Budapest

By Greg Webster

Special Mention
Sea of Dreams

By Qingyan Zhu

Special Mention
God Exists in Everyday Things

By Rabbiya Ahsan

Special Mention
Monospinal

By Matthew Watson

Studio Winner
Middleton Lane

By Flood Studio

Student Winner
Sentinels Sanctuary

By James Liew

Professional Winner
ArchiPaper

By Rafal Barnas

Special Mention
Social Architecture: Teletón Children’s Rehabilitation Centers (CRITs)

By Sordo Madaleno

Special Mention
NUKE TOWN

By Michelle Ashley Ovanessians

Special Mention
Incomplete Landscapes

By Eugene Tan

Special Mention
Making of the River City

By Pureblink Inc.

Special Mention
Revisiting Maggie's Manchester

By Foster + Partners

Special Mention
A brutalist house buried in a hill

By Open Plan

Special Mention
Brooklyn Bridge Park Film: Revealing Design Intention through User Experience

By Spirit of Space

Studio Winner
Thorncrown Chapel

By Spirit of Space

Student Winner
The Great Ocean Beast

By Shi Percy Pan, Yingna Sun, and Jiaao Wang

Professional Winner
A Taste of Cloud

By Yumeng Zhu

Special Mention
a dream starts here

By Hanbury

Special Mention
Escher Brutal

By Edmund Sumner

Special Mention
88 Queensbridge

By Flood Studio

Special Mention
The Vaulted School

By Sohaib Ilyas

Special Mention
Tāhuna Waiariki: Water, Land and Forest.

By Dawid Wisniewski

Special Mention
Earth

By JPAG - Jean-Paul El Hachem

Special Mention
POPCourts! || A communities new chapter

By Brodie Kerst

Studio Winner
Unsupervised: Refik Anadol

By Refik Anadol Studio

Student Winner
Silk & Stone

By Mohammad Qasim Iqbal

Professional Winner
The habitat of life

By WEI TIANJUN

Special Mention
Sustainable Bee Hive High School

By Adin Kachisi

Special Mention
The Future Of Lightweight Architecture

By Kester Miller

Special Mention
Nautilus: the Sea Museum.

By MARCHIORI MASSIMILIANO MICHELE (Maxy Marky)

Special Mention
ai documentation

By Jeames Hanley

Special Mention
The cave of wonders

By Amir Hossein Noori

Special Mention
Cloud Peak Hotel above the Rainforest Mist

By FTG Studio / Zhiwei Liu, Xianfang Liu

Special Mention
Fusion of Eras

By Drew Gilbert

Studio Winner
Forest

By Leckie Studio Architecture + Design / Mute Images

Student Winner
Bloom - Film Still

By Jack London Freedman, Kaustubh Kulkarni, and Fang Shu

Professional Winner
Shanty Stack

By Arnaud Imobersteg

Special Mention
Under the bridge

By Stefano Nicolussi

Special Mention
Aspirations Reflected

By Joseph Siml

Special Mention
Miss Red

By Ayse Elif Aydinli

Special Mention
The Radiant Nexus: A Dynamic Oasis of Modern Architecture

By HB Architects

Special Mention
The Rhapsody

By Seong Hyun Leem

Special Mention
Final Alpha

By Seong Hyun Leem

Special Mention
CGI - CONCERT FOR PLANTS

By Ander Alencar

Special Mention
Connection.

By Andres Tovar

Special Mention
The Floating City

By Jingwei Li

Studio Winner
New Smyril Line headquarters, Tórshavn, Faroe Islands

By ELEMENT

Student Winner
Prod. Library

By Ferras Coulibaly / Rensselaer Polytechnic Institute

Professional Winner
Te Arai | Dune House

By Dawid Wisniewski

Special Mention
Natura Veritas

By David Scott Martin

Special Mention
989 6th Ave, NY

By Julia Zanko

Special Mention
Letters from Jean-Michel

By Okdraw

Special Mention
The Green Night

By OKdraw

Special Mention
Structurally optimized form reinterprets the double wythe brick wall

By Meaghan Dickson & Adonis Lau

Special Mention
Orbis - A Conceptual Architecture Project

By Umberto Ercole

Special Mention
The Funeral Home

By VERO

Special Mention
UNICO Residence

By Atelier 4

Special Mention
The Clifton Luxury Residences

By McKinley Studios

Special Mention
Bulgarian Roses

By Hristo Rizov

Sign up for the A+Awards Newsletter for all the latest!

Sign Up